Luxace pately

Vykloubení kolenní čéšky, neboli luxace pately se nemusí projevovat vůbec, v horších stadiích se projevuje kulháním zadních končetin. Způsobena může být úrazem nebo vrozenou vadou, kdy je nesprávně utvářen kolenní kloub.

Naši chovatelé sledují u všech psů zařazovaných mezi plemeníky luxaci patel ve věku jednoho roku, tak aby se eliminovala luxace pately způsobená úrazem. Rozlišují se 4 stupně vykloubení čéšky. První a druhý stupeň se považuje za lehký, kdy správnou výživou a posilováním svalstva se může udržet až do pozdního věku bez potíží psa. Vyšší stupně luxace již na psovi poznáte, kulhají a jsou nutné opetační zákroky.

Nedávnou studií, která se prováděla od roku 2017 až po rok 2020, bylo zjištěno, že plemeno není významně promořeno touto dědičnou vadou. Sledovali se jedinci, kteří byli zařazováni do chovu a pouze jedna třetina sledovaných vykázala vadu ve stupni 1 a to jen na jedné končetině. Pouze dva jedinci měli na jedné končetině stupeň 2. Vyšší stupně 3 a 4, kdy psi kulhají a je nutný operativní zásah nebyly zaznamenány. Psi plemene nadále sledujeme aby nedocházelo k zhoršování.

odborné vysvětlení naleznete např. na www.veterina-pisek.cz

www.rusky-toy-klub.cz