Bonitace

Bonitace (popisná přehlídka) - je proces vedoucí k uchovnění (zařazení mezi plemeníky a tedy možnosti odchovávat štěňátka s průkazem původu). Ruský toy se bonituje nejdříve ve věku 12měsíců. Při bonitaci se pejsek/fenka předvádí v kruhu stejně jako na výstavě, včetně ukázání zoubků. Dále se na pejskovi zkoumá zda se dostatečně přibližuje ideálu, který je popsán ve standardu plemene. Pozor- ideál neexistuje, každý pes nějakou tu odchylku mívá a úkolem chovatele je ji výběrem partnerů vylepšit či odstranit. Při bonitaci se také pejsek váží a měří. Na měření se kalibrované měřidlo přikládá z boku na kohoutek (místo na hřbetě mezi lopatkami). Bonitační kartu, vyplněnou a potvrzenou bonitační komisí (zapisovatel, poradce chovu a rozhodčí), dostává v jednom provedení majitel psa a v druhém zůstává v chovatelském klubu.

Bonitaci můžete absolvovat na všech klubových akcích, výstavách i společných setkáních. Pokud váš pes/fenka dosáhnou v daném roce věku 12 měsíců a víte, že chcete bonitovat, zašlete přihlášku prosím co nejdříve, ideálně hned po prodloužení členství. Místo a termín bonitace mimo výstavy přizpůsobíme podle došlých přihlášek. Našim zájmem je bonitovat krátce po 1. roce, protože sledovaná bonitační data jsou lépe srovnatelná.

Vylučující vady, které uvádí standard pro nezařazení psa do chovu

Ceník klubových poplatků

Posuzovatelé luxace pately