Zaměřeno na zoubky

Stejně jako v životě lidském je třeba pečovat o chrup a dutinu ústní, i u pejsků tomu není jinak. Jednomu se usazuje zubní plak více, druhému méně.


Pro dobrou a jednoduchou péči o psí chrup je velmi důležité, aby majitel psa naučil, že si nechá běžně do tlamy sahat, ohrnovat pysky a dotýkat se jeho chrupu prsty, kartáčkem, případně i nástrojem na strhávání zubního kamene (dentálním srpečkem). Tedy již malé štěněte je potřeba těmto dotekům přivyknout, i když zatím potřebu čistit mu chrup necítíte. Naučit to lze i psa v pozdějším věku, ale je to kapánek delší proces. Učte své pejsky postupným ohrnováním pysků, pomalým otvíráním tlamy, dotekům prstů na zuby, dotekům třeba kartáčku, kapátka a podobně. To vše v klidu a v rámci trpěné tolerance ze strany psa. Vyplatí se to!

Pak je již péče o zuby a tlamu psa hračkou. Zkontrolovat a v případě potřeby (zápach z tlamy, plak, zubní kámen) za použití bylinných kapiček, enzymatických past či pomocí sonických kartáčků psovi pomoci zuby očistit. Jsou psi, kteří díky složení svých slin, stravy a i okusováním všemožných dobrot tyto zásahy potřebují zcela minimálně. Bohužel často psi malých plemen málo koušou, hltavě stravu spíše polykají a zuby nemají možnost si pevnou stravou očistit. Zánět dásní a zubní kámen jsou nejčastější zdravotní problém u psů všech plemen. Zánět dásní je velmi bolestivý, často dásně krvácí při sebemenším škrábnutí, často vás na něj upozorní velmi nepříjemný zápach. Navíc zánět z tlamy a dásní se může přenést na důležité orgány v těle. V seniorském věku psa je to hodně nebezpečné a může podstatně zkrátit jeho život.

Preparátů k čistění je nepřeberně a každý musí vyzkoušet, který psovi vyhovuje. Tato celoživotní procedura při kontrole zubů psa, pokud je prováděna v klidu a bez nátlaku, také posiluje vztah mezi pánem a psem, zvyšuje se jejich vzájemná důvěra. Pejskovi prospěje více vaše péče, než když bude u veterináře uspáván kvůli čistění zubů.

www.rusky-toy-klub.cz