Všeobecná péče

Péče o srst u Ruského toye není velmi náročná. Dlouhosrsté pročesáváme podle potřeby. Psy, kteří rádi probíhají křovisky a vysokou travou raději po každé procházce, městské typy psíků postačí pročesat tak dvakrát do týdne. U hladkosrstého rázu jde spíše o lehkou masáž, například rukavicí pro hladké typy srstí se silikonovými výčnělky, které krátkou, lehce se zapichující srst dobře zachytí.

S koupáním za použití šamponů by se to nemělo přehánět. Dochází k narušování přirozené tvorby mazu ve vlasových folikulách a zbytečnému vysoušení srsti. To se sice může eliminovat kondicionéry, ale přirozený stav srsti to zcela nenavodí. Je-li psík zablácený, stačí opláchnout vodou, jemným potřením vysušit a přirozeně nechat doschnout v teple.

Pravidelně kontrolujte délku drápků. Růst drápků je individluální. Jsou psíci, kteří jejich zkracování téměř nepotřebují, snad jen páté prstíky na přeních tlapkách, které si neobrousí a mohou tak zarůstat. Jiní zakrácení potřebují velmi pravidelně.

Doporučujeme  cvičit pejsky dotekům všude po těle, dotekům do tlamy, na zuby, na tlapky. Cvičte s nimi odhrnování dásně a ukazování zoubků, sahání do tlamy. Takto navyklé psy je pak lehké ošeřit  u veterinárního lékaře, snadno zkontrolovat drápky a chrup. O čistění chrupu později v jiném článku. Občas si čichněte k uším, pokud výrazně nesmrdí, je vše vpořádku. Zbytečně do zvukovodu nezasahujte, čistěte případně jen vnější část, kde se může mísit prach s mazem.

Ke krmení přistupujte zpočátku dle rad vašeho chovatele. Každý chovatel má svůj způsob výživy a pes si na změnu stravy musí navykat postupně, aby u něho nedocházelo k trávicím potížím.

www.rusky-toy-klub.cz