Co vyčteme ze zápisového čísla psa

Zápisové číslo je pro každého psa jedinečné a nemůže se opakovat. Každá členská země mezinárodní kynologické organizace FCI má svůj specifický formát, v čísle musí být uvedena zkratka příslušné národní plemenné knihy.

Formát českého zápisového čísla vypadá takto

zkratka plem.knihy/zkratka plemene/ pořadové číslo/rok narození/rok zařazení(zápisu) mezi plemeníky

CMKU/MDT/0010/85/87

V připadě importovaného psa obsahuje jeho zápisové číslo ještě další lomítko s pomlčkou před číslem a označuje rok zápisu (tzv. přeregistrace) do české plemenné knihy

zkratka plem.knihy/zkratka plemene/ pořadové číslo/rok narození/-rok zápisu importu/rok zařazení(zápisu) mezi plemeníky

CMKU/MDT/0010/85/-86/87

Uvedený příklad je pro plemeno ruský toy. Plemennou knihu pro ruské toye vede ČMKU (Českomoravská kynologická unie) a zkratka plemene MDT (ta je přidělená podle původního názvu plemene "Moskevský dlouhosrstý toyteriér").