Administrativa vrhu

Vaše fenka je registrovaná v plemenné knize mezi chovné jedince a nyní můžete odchovávat stěňátka

Jste majitelem chovatelské stanice?

Krycí list a krytí

Fenka i pes prošli bonitací a na bonitačním protokolu vám byly doporučeny vlastnosti partnera k páření. Tato doporučení se dělají proto, aby odchylky od standardem popsaného ideálu psa se dál v plemeni neupevňovaly, ale spíše rozmělňovaly.

Před zamýšleným krytím si včas zažádejte o krycí list. Na vyžádání vám může poradce s výběrem partnera pomoci. U prvních 3 vrhů je to doporučeno, pomoci vám však může i váš chovatel.

Krytí fenky je doporučováno v místě pobytu psa, pes se cítí komfortně a není rušen cizími pachy, lidmi, zvířaty v méně známém prostředí. Jsou psi zkušení, kterým to nevadí a jiným, byť zkušeným, to vadit může. Udělejte si dostatek času. V tomto případě nic nejde na povel. Samozřejmě fena musí být v ovulaci. Neděste se, fenečky někdy kňourají a je to přirozené. Zvažte přítomnost malých dětí. U nezkušeného páru doporučujeme poradit se s chovatelem.

Po krytí si vzájemně potvrďte s majitelem partnera krycí list a do 7 dnů jej e-mailem zašlete poradci chovu.  Zašle vám žádanku o zápisová čísla, kterou pokud fenka zabřezne a porodí, budete hlásit narození štěňat. Pokud fenka nezabřezla, napište na krycí list "nezabřezla"  a zašlete poradci chovu.

Porod

Porod je sice normální fyziologický proces, ale chovatel je za fenku odpovědný a neměl by ji v době přepokládaného porodu opouštět. Je vždy nutný dohled v klidném pokudmožno nerušeném prostředí. Často si fenka vybírá sama klidné místo ke slehnutí. Je moudré ji s tím pomoci a takové místo zajistit. Fenku neomezujte a jen pečlivě pozorujte její chování.

Předem si prostudujte jak porod probíhá, co je normální a co ne. Domluvte si alespoň 2 veterinární lékaře. V době kdy pocítíte nejistotu zda se vše děje v normálu, již nemusí být čas na zjišťování, který lékař vám bude moci pomoci, byť jen s konzultací.

Po narození štěňátek - přihlášení vrhu

Jistě máte ze štěňátek radost, ale nyní je potřeba zajistit jim průkazy původu. Po porodu, do 7 dnů, zašlete poradci chovu vyplněnou žádanku o zápisová čísla společně s kopií krycího listu. Následně  vám z ČMKU přijde do e-mailu předvyplněná žádost o průkazy původu. Tuto (v originále) po očipování štěňat potvrzenou veterinářem s originál krycím listem zasíláte poradci chovu (poštou). PP štěňat vám přijde domů na dobírku.

Na jednotlivých formulářích naleznete nápovědu, co a v kterém momentě udělat. Pokud znejistíte, zavolejte poradci chovu, poradí vám.

Pomocí tohoto formuláře lze zaslat Krycí list a Žádanku o zápisová čísla.

Označení - čipování štěňat a jejich PP

text bude přidán později

Dokumenty potřebné při prodeji štěňat

Prodej štěněte mimo ČR