Barevné rázy

Nejrozšířenějším zbarvením plemene je barva černá s pálením, hnědá s pálením, červená a červená s černým nebo hnědým překrytím.


Základní barvou je černá.

Oči jsou tmavě hnědé, okraje očních víček, rtů, nosu, polštářků tlapek a drápky jsou černé. Tříslové znaky - pálení je červené, různé sytosti.

Základní barvou je jakýkoliv odstín hnědé (od tmavě čokoládové po barvu "kávy s mlékem"). Oči hnědé, okraje víček, rty, nos, polštářky tlapek a drápky jsou hnědé. Tříslové znaky - pálení je červené, různé sytosti.

Chlupy jsou dvoubarevné. Spodní část chlupu je červená, vrchní část černá, vytváří černé překrytí červeného zbarvení. Na uších a ocase mohou být  černé chlupy v celé své délce. Oči jsou tmavě hnědé. Okraje očních víček, rty, nos, polštářky tlapek a drápky jsou černé. Červené chlupy mají jakýkoliv odstín od "cihlově červené" po světle červenou. Barva překrytí je černá.

Chlupy jsou dvoubarevné. Spodní část chlupu je červená, vrchní část chlupu je hnědá, vytváří hnědé překrytí červeného zbarvení. Na uších a ocase mohou být hnědé chlupy v celé své délce. Oči mají jakýkoliv hnědý odstín. Okraje očních víček, rty, nos, polštářky tlapek a drápky jsou hnědé. Červené chlupy mají odstín od "cihlově červené" po světle červenou. Barva překrytí je hnědá.


Dále standard připouští ředěná zbarvení modrá a lila s pálením, červenou s lila překrytím nebo modrým překrytím a barvu krémovou a plavou, které se však vyskytují vzácněji.

Mezi laickou veřejností a některými chovateli se bohužel rozšířil názor, že ředěná zbarvení sebou dědičně nesou slepotu a chluchotu a onemocnění. Tyto problémy s sebou nese zbarvení "merle" (žíhané zbarvení) a jen při nevhodném spojování partnerů. U našeho plemene není "merle" standardní barvou a takoví jedinci nesmí být zařazováni do chovu. Ředěná zbarvení mohou působit pouze na kvalitu srsti. Vyšší lámavost a jemnější typ srsti bývá patrná zejména u dlouhosrstých, u hladkých není tak znatelná. Na onemocnění chluchotou a slepotou geny ředěných barev nemají.


Základní barvou je jakýkoliv odstín šedé (od "mokrého asfaltu" po světle šedou). Oči jsou světle hnědé jakéhokoliv odstínu, někdy i žluté. Oční víčka, rty, nos, tlapky, drápky mají jakýkoliv odstín šedé. Tříslové znaky - pálení je červené, různé sytosti.

Základní barvou je jakýkoliv odstín stříbřitě-růžovohnědé. Oči jsou světle hnědé jakéhokoliv odstínu, někdy žluté. Okraje očních víček, rty, nos, polštářky tlapek a drápky jsou stříbřitě-růžovohnědé. Tříslové znaky - pálení je červené, různé sytosti.

Chlupy jsou dvoubarevné. Spodní část chlupu je červená, vrchní část chlupu je šedá, vytváří šedé překrytí červeného zbarvení. Oči jsou světle hnědé jakéhokoliv odstínu, někdy žluté. Oční víčka rty, nos, tlapky a drápky mají jakýkoliv odstín šedé. Červené chlupy mají jakýkoliv odstín od "cihlově červené" po světle červenou. Barva překrytí je šedá (od světle šedé po "mokrý asfalt")

Chlupy jsou dvoubarevné. Spodní část chlupu je červená, vrchní část chlupu je stříbřitě hnědá, vytváří stříbřitě hnědé překrytí červeného zbarvení.  Oči jsou světle hnědé v jakémkoliv odstínu, někdy žluté. Okraje očních víček, rty, nos, polštářky tlapek a drápků jsou šedavě-růžovo- hnědavého odstínu. Červená část chloupků má jakýkoliv odstín od "cihlově červené" po světle červenou. Barva překrytí je stříbřitě hnědá, různé sytosti .


Jednotná bohatá červená barva jakéhokoliv odstínu. Někdy na krku, uších a spodní části hrudníku je srst o něco světlejší než na jiných místech. Sytost barev je od "cihlově červené" po červenou. Oči jsou tmavě hnědé, Oční víčka, rty, noc, tlapky a drápy jsou pouze černé.

Plavá barva je velmi světle červená. Může být jednolitá nebo nerovnoměrná (na krku, uších a spodní části hrudníku je srst světlejší). Barva může být i velmi bledá.

S černým nebo šedým nosem má tmavě hnědé oči a černěnebo šedě lemované víčka, také rty, nos, polštářky tlapek a drápky jsou černé nebo šedé.

Krémová je velmi světle červená barva. Může být jednolitá nebo nerovnoměrná (na krku, uších a spodní části hrudníku je srst světlejší). Barva může být i velmi bledá.

S hnědým nosem až šedavě-růžovo-hnědavým, má hnědé oči. Okraje víček, rty, nos, polštářky tlapek a drápky jsou hnědé nebo šedavě-růžovo-hnědavé v jakémkoliv odstínu.

zdroj: webfordog.cz/atlas-psu/rusky-toy/, nkp.ru, N.A.Rišina - Русский той, 2013,  V.L.Novikov - Русские тои, 2013. Fotografie psů jsou zveřejněny s laskavým svolením majitelů.

www.rusky-toy-klub.cz